Home->Chief of the Army Staff->General GG Bewoor (16 Jan 1973 to 31 May 1975)
  Chief of the Army Staff

Chief of the Army Staff
General Gopal Gurnath Bewoor, Padam Bhushan, PVSM
(16 Jan 1973 to 31 May 1975)
1.     General GG Bewoor, PVSM was born at Seoni, Madhya Pradesh on 11th Aug 1917. He is an alumini of Royal Indian Military College (RIMC), Dehradun and the Indian Military Academy . He was commissioned in 2 Green Howards Regiment on 15th July 1937 during operations in Waziristan . Later, he was transferred to 5th Baluch and served with them till July 1945. He attended Staff College course at Quetta and was specially selected as Under Secretary (Military) to the Viceroy's Co- ordination Council - the only Indian officer to be given this coveted appointment. He took over command of 2 Dogra in Oct 1947. With a view to imparting basic military training to school and college student, he became the First Director General of NCC in April 1948.

2.     On promotion to the Rank of Brig in July 1951, he was initially appointed as Commander 'Chand Sector' and later as Commander of an Inf Bde located in J&K. This time he commanded of an Inf Bde located at Ambala. He was the  First Chief of Staff , HQ Western Command, Shimla in Feb 1959 and had the unique distinction of becoming the youngest Major  General of the Indian Army at   the  age  of  42  years and  six  months.  He assumed the appointment of   the Colonel of the 11 Gorkha Rifles on 25th May 1960.  

3.     After about two year's tenure as Chief of Staff, he was appointed General Officer Commanding of an Inf Div in Feb 1961 at Jalandhar. Later he moved this division to Kalimpong in the wake of Chinese Aggression of 1962. After finishing the command of the Mountain Division in May 1963, he was posted to Army HQ, New Delhi as Director of Military Training and remained there till Nov 1964.  

4.     He was   promoted   as General Officer Commanding Corps in Nov 1964. After the command of the Corps, he moved to Army HQ, as Deputy Chief of the Army Staff, Where he was awarded Param Vishist Seva Medal (PVSM) for meritorious services. In July 1969 he assumed the appointment of General Officer Commanding -in- Chief Southern Command. In 1971, he was awarded Padam Bhusan for conducting successful operations in Rajasthan Sector. In Jan 1973, he was appointed Chief of Army Staff.  

5.     He retired from the Army in May 1975. In Feb 1976, he was appointed as Ambassador of India to the Royal Court of Denmark where he served till Feb 1978. The General remained a member of the Senate of the University of Pune for two years with effect from Aug 1979. Also, he was on the Board of Directors of Kirloskar Oil Engines & Vickers Sperry of Pune. Besides, he was often invited to give talks on leadership and military matters by various educational societies. He passed away on 24th Oct 1989.

 
This is the Official Indian Army Web Portal,maintained & managed  by the Indian Army.
Site hosted by NIC.
Last Updated on 21 Nov 2014 Site best viewed in IE 6.0 and above