Home->Chief of the Army Staff->General BC Joshi (01 Jul 1993 to 19 Nov 1994)
  Chief of the Army Staff

Chief of the Army Staff
General Bipin Chandra Joshi, PVSM, AVSM, ADC
(01 Jul 1993 to 19 Nov 1994)
1.     Commissioned in Dec 1954 in the Armoured Corps, General BC Joshi has held important command and staff appointments which include staff officer in the UN Force in Gaza , Brigadier General Staff in a Corps Headquarters and Military Advisor in Australia from May 1973 to October 1976. He commanded a Corps in the Eastern Sector and was also the General Officer Commanding-in-Chief, Southern Command.  

2.     General Joshi commanded an Armoured Regiment in the Western Sector during the 1971 Indo-Pak operations. He has also commanded an Independent Armoured Brigade and an Infantry Division.

3.     General Joshi also held the appointment of Additional Director General of Perspective Planning (ADG PP) and Director General Military Operations (DGMO) at the Army Headquarters. He had three tenures as an Instructor in the Armoured Corps Centre and School Ahmednagar and was also a Directing Staff in the College of Combat , Mhow.  

4.     General  B C Joshi  has been  a  recipient  of  Param  Vishisht  Seva Medal (PVSM)  and  the  Ati Vishisht Seva  Medal (AVSM)  for  distinguished  service  of  the  most exceptional order.  

5.     The General officer died in harness on 19th Nov 1994.

 
This is the Official Indian Army Web Portal,maintained & managed  by the Indian Army.
Site hosted by NIC.
Last Updated on 30 Oct 2014 Site best viewed in IE 6.0 and above